دیگر سوغاتی های کرمان
پته دوزی
پته دوزی
به اشتراک بگذارید

هنر پته دوزی نوعی دوختن طرح ها و نقش ها بر روی پارچه های ابریشمی و پشمی است که در کرمان رواج دارد. واژه پته از کلمه پت به معنای پشم و کرک گرفته شده است. طرح های این هنر غالبا طرح گل و بوته و مناظر طبیعی هستند که توسط زنان و دختران کرمانی دوخته شده اند. در واقع تمام احساسات این زنان در طرح های پارچه دیده می شود. پته دوزی یک هنر ظریف و زیبا است که چشم ها را می نوازد.
ابزار مورد استفاده در پته دوزی پارچه و نخ های رنگین است. پارچه را در اندازه های مناسب بریده و در اختیار طراح می گذارند. طراح ، نقش ها و شکل ها را ترسیم کرده و برای زنان پته دوز می فرستند. زنان کاغذی را که طرح روی آن ترسیم شده با سوزن سوراخ می کنند و بعد با گذاشتن کاغذ روی پارچه طرح مورد نظر را بر روی آن می دوزند. رنگ نخ ها در هنر پته دوزی اغلب تیره است.
یکی از معروف ترین پته های دوخته شده روپوش مقبره شاه نعمت الله ولی است که بیش از یک قرن عمر دارد.
این هنر برای دوختن انواع : رومیزی- سجاده- جلد قرآن- جانماز- پرده- کوسن- زیر لیوانی استفاده می شود.
هنر پته دوزی مانند بسیاری از هنرهای دیگر عشق و الهام خاصی را با خود دارد. این هنر با ذوق و سلیقه ی زنان کرمانی دوخته می شود و چه بسا احساسات شادی و غم را نیز به کار خود دوخته باشند. استفاده از انواع پته دوزی در دکوراسیون منزل باعث ارتقاء سطح دکور خانه ی شما می شود. یک رومیزی بسیار زیبای پته دوزی شده جلوه و زیبایی خاصی را به دکوراسیون مبلمان شما می بخشد. استفاده از صنایع دستی در دکور خانه باعث می شود حس اصالت در خانه جریان پیدا کند.