مس و فیروزه کوبی
به اشتراک بگذارید

هنر فیروزه کوبی یکی از هنرهای دستی است که در آن فیروزه های موزاییک شده کوچک بر روی ظرف فلزی کنار هم قرار داده می شوند. بین قطعات نوعی لاک تیره زده می شود. هر چه فاصله بین فیروزه ها کمتر باشد و کار نظم بیشتری داشته باشد، ارزش هنری آن بیشتر است. برای آشنایی با هنر فیروزه کوبی با ما همراه باشید. 
ایجاد تصویر زیبای آسمان گونه بر روی ظروف از کارهای استاد هنر فیروزه کوبی است. تمام هنر ها الهاماتی با خود دارند قطعا استاد فیروزه کار نیز حین زدن فیروزه ها روی فلز صاف و صیقلی شده الهامی در خود پیدا می کند، الهام زیبایی و آسمانی بودن، قشنگ کردن اجسام سخت و فلزی پیامی را در خود پنهان داشته است که با هر نگاه به اثر می توان آن را درک نمود. چه خوب بود اگر از تمام الهامات هنری بهره می بردیم و با نگاه کردن به یک ظرف یا اثر ساخته شده با دست تنها جسم و ماده را نمی دیدیم بلکه روح و باطن آن را نیز درک می نمودیم. 
این هنر اول از همه جنبه تزئینی و زیبا سازی دارد اما چون روی ظروفی مثل قندان، شیرینی خوری، گلاب پاش، گلدان به کار می رود تنها جنبه تزئینی نداشته و جنبه کاربردی هم دارد. فیروزه کوبی بر روی زیورآلات نیز استفاده می شود که امروزه طرفداران زیادی دارد.
به تازگی هنر فیروزه کوبی علاوه بر ظروف و زیور آلات در تابلوهای نفیس نیز به کار می رود به طوری که اگر تابلو خوشنویسی باشد ابتدا خوشنویسی انجام شده و سپس فیروزه ها روی آن کار می شوند و یا اگر تابلو از جنس چوب باشد بعد از لیزر طرح مورد نظر بر روی چوب تکه های فیروزه روی آن چسبانده می شود.