خاتم کاری
به اشتراک بگذارید

خاتم ساز با ایجاد چند ضلعی ها و مثلث ها کنار هم طرح و نقشی زیبا به وجود می آورد
خاتم کاری هنری است که با چوب، فلزات و یا استخوان ساخته می شود. خاتم ساز با ایجاد چند ضلعی ها و مثلث ها کنار هم طرح و نقشی زیبا به وجود می آورد. این هنر به دقت و حوصله ی فراوان نیاز دارد ، تهیه کردن اشکال ریز با ابعاد یکسان، نیاز به هنرمندی آشنا با مهندسی و ریاضیات دارد. خاتم کاری از هنر های دستی بسیار با ارزش و زیباست که در ایران قدمت طولانی دارد.
این هنر علاوه بر مهارت در طرح نقوش و نجاری به علم مهندسی و ریاضی نیز احتیاج دارد. زیرا تمام مثلث ها و ضلع های ایجاد شده باید دقیق، یکنواخت و هم اندازه باشند. یک خاتم کار حرفه ای باید سال ها در کنار استاد ماهر شاگردی کند تا مهارت کافی را به دست آورد. بعد از کسب تمام مهارت های لازم برای خاتم کاری، یک استاد به عشقی عمیق نیاز دارد تا تمام کارهای خود را با صبر ، حوصله و دقت انجام دهند.
سطح یک ظرف خاتم کاری شده صاف و صیقلی است. هیچ جایی از خاتم خالی نیست، رنگ در تمام آن به صورت یکنواخت است. ترمیم کاری و بتونه کاری در هیچ جای آن مشخص نیست. تمامی گل ها و اشکال در تمام زاویه ها قرینه هستند. طرح اساسی و ساختمان خاتم مهندسی دقیقی دارد. رنگ کاری و روکش زدن به کار باید بدون عیب و ایراد باشد. مثلث ها و نقش ها هر چه کوچک تر و ریز تر باشند کیفیت کار بهتر است. بعد از استفاده نباید ظرف خاتم کاری شده تغییر رنگ و یا شکل دهد. خاتم کاری ها باید به دور از حرارت ، نور آفتاب و رطوبت باشند و با پارچه تمیز شوند و هیچ جلا سنجی روی آنها زده نشوند.
 

لیست محصولات