دیگر سوغاتی های شاهرود
آبغوره خانگی
به اشتراک بگذارید

ابغوره خانگی
چاشنی یکی از مواد لازم برای طعم دادن به غذا است. شاید اولین انتخاب برای طعم ترشی ابغوره باشد.
غوره ی مناسب برای تبدیل به آبغوره خانگی
غوره از نظر ظاهر خیلی شبیه انگور است. در واقع انگور نارس است. طعم بسیار ترشی دارد و اسیدی  می باشد. از غوره ها برای درست کردن ترشی و آبغوره استفاده می شود. خیلی از افراد به خاطر بهداشتی بودن  ترجیح می دهند که آبغوره را خودشان در خانه درست کنند. بانوان از آبغوره خانگی  به عنوان چاشنی در انواع غذا استفاده می کنند. همچنین ترشی غوره را در کنار غذاهای دیگر میل می کنند. نوع غوره بسیار مهم است. برای درست کردن آبغوره و داشتن کیفیت بالا بهتر است از غوره هایی استفاده شود که هسته ندارند. درست است که غوره های دانه درشت آب بیشتری دارد ولی غوره های بی دانه از کیفیت بالایی برخوردارند. فصل مناسب برای گرفتن آبغوره فصل تابستان است. در ماه مرداد برداشت محصول انجام می شود و غوره ها برای تولید استفاده می شوند. 
مراحل آماده سازی آبغوره ی خانگی
یکی از فواید آبغوره خانگی بهداشتی بودن و کیفیت بالای آن است. همانطور که گفته شد غوره های بی دانه باعث می شوند محصول تولید شده کیفیت بالایی داشته باشد. اگر احساس کردید که غوره به اندازه ی کافی ترش نیست می توانید به مدت چند دقیقه آن را بجوشانید. 
ابتدا غوره ها را  کاملا پاک می کنید. سپس  به دقت دم های آن را جدا  می کنید.  کاملا آنها را شسته و آبشان را می گیرید. غوره ها را آب کشی می  کنید تا خشک شوند می توانید روی یک پارچه ی تمیز پهن کنید. بعد  آن ها را داخل آبمیوه گیری می ریزید. در آخر آبغوره را  در یک ظرف شیشه ای ریخته و برای مدتی در یک مکان تمیز نگه میدارید تا املاح آن کاملا ته نشین بشود. سپس آبغوره ها را در ظرف ها ریخته و درب آن را کاملا محکم می بندید تا هوا به داخل آن نفوذ نکند. 
خواص درمانی آبغوره خانگی
آبغوره ی خانگی به علت اینکه خاصیت اسیدی دارد سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند و موجب می شود بدن  در برابر سرطان مقاوم باشد. آبغوره ی خانگی  باعث می شود تا معده و دستگاه گوارش آسیب کمتری ببینند چون هضم غذا را راحت می کند. اگر با آبغوره قرقره کنید باعث می شود تا میکروب های موجود در گلو نابود بشوند و ورم معده کاهش یابد.  آبغوره ی خانگی برای لثه ها مفید است و باعث نرمی آنها می شود. همچنین  کبد را هم تقویت می کند. باید یادتان باشد که هیچگاه غوره را به تنهایی نخورید،به خاطر اسیدی بودن ممکن است به معده آسیب برساند. ناگفته نماند که آبغوره خانگی برای درمان چاقی نیز کاربرد دارد. 
درمان پا درد و کمر درد یکی از فواید درمانی آبغوره ی خانگی است.
 

برچسب ها :
لیست محصولات